Maszyny vendingowe – automaty sprzedażowe

Choć wielu z nich korzystało, to nie każdy wie, że automaty sprzedające kawę w kubkach czy gotowe przekąski mają swoją fachową nazwę i brzmi ona maszyny vendingowe.

Zobacz więcej
admin / 0
Finger food – czyli kreatywne przekąski na jednego kęsa

Artystycznie zastawiony stół potrafi wprawić w zdumienie nawet sceptyków, którzy nie przywiązują wielkiej wagi do sztuki kulinarnej. Podobnie rzecz ma się z serwowaniem jedzenia. Banalne produkty, które mamy w lodówce, w rękach wirtuozów potrafią stać się dziełem sztuki, które są tak piękne, że żal je zjeść.

Zobacz więcej
admin / 0
Daj się rozpoznać! Opakowania jednorazowe z Twoim logo

Myśląc o opakowaniach jednorazowych dedykowanych posiłkom na wynos, można zadać pytanie, o sens inwestowania w personalizowanie czegoś, co za moment i tak trafi do kosza. Czy warto? A może jednak nie warto? Jeśli nie lubicie słuchać opinii w stylu „u was wszystko jest zawsze takie dopracowane”, to… rzeczywiście – nie warto.

Zobacz więcej
admin / 0
Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem Hendi!

Od kilku dni jesteśmy oficjalnym dystrybutorem produktów marki Hendi, oferującej szeroki wybór profesjonalnych sprzętów i akcesoriów dla branży HoReCa.

Zobacz więcej
admin / 0
Niedokończone dania restauracyjne – pakować czy nie?

Zdania na temat pakowania na wynos posiłków niedokończonych przez gości w restauracjach są podzielone. Jedni restauratorzy nie widzą problemu, wręcz chętnie to robią, bo pozbywają się dodatkowych śmieci. Inni traktują to jako niestosowne i wbrew sztuce kulinarnej.

Zobacz więcej
admin / 0
Menadżer porządkowania, czyli o koszach na śmieci

Trudno sobie to wyobrazić, ale pod koniec XIX wieku pojemnik na śmieci nie tylko nie był czymś powszechnym, ale po prostu w ogóle go nie było.

Zobacz więcej
admin / 0
Worki na śmieci

Worki na śmieci to stosunkowo nowy i przełomowy wynalazek. Stoi za nim kanadyjski badacz, Harry Wasylyk, który w latach 70-tych wynalazł cienką folie pozwalającą na produkcję worków. Nie były może ekologiczne, ale pozwalały podwyższyć komfort wynoszenia, składowania czy wreszcie segregowania śmieci.

Zobacz więcej
admin / 0
Produkty BIO

Każdy, komu zdarza się regularnie zamawiać jedzenie na wynos lub jadać w popularnych sieciach restauracji szybkiej obsługi, na pewno zauważył zmianę. Był taki czas, że niemal z dnia na dzień zniknęły plastikowe słomki, plastikowe talerze i cała reszta plastikowych pojemników i akcesoriów, przy użyciu których serwowane były dania.

Zobacz więcej
admin / 0
Opakowania na wynos. Lunch BOXY. Gbox

W co najlepiej pakować jedzenie na wynos? Wiele lokali gastronomicznych w obliczu trwającej już blisko 2 lata pandemii poszerzyło swoją stacjonarną ofertę o możliwość zakupu dań na wynos. Dla właścicieli restauracji i lokali gastronomicznych oznacza to konieczność zadbania nie tylko o to, żeby danie dobrze wyglądało w ich lokalu, ale przede wszystkim zostały zapakowane w bezpieczny, estetyczny i wygodny dla klienta sposób.

Zobacz więcej
admin / 0
Historia opakowań bezzwrotnych

Opakowania jednorazowe czy raczej bezzwrotne są dziś czymś powszechnym, z czym spotykamy się niemal na każdym kroku. Ryż, mąka czy mleko pakowane w jednorazowe opakowania ułatwiające nam życie i usprawniają obsługę w sklepach. Pozwalają w higieniczny i estetyczny sposób zapakować pieczywo w piekarni, zamówić sałatkę na wynos czy odebrać od kuriera gorący obiad zrobiony na drugim końcu miasta.

Zobacz więcej
admin / 0