Dzień czekolady

Dzień czekolady

Jak zawsze przy takiej okazji, chcemy podzielić się z Wami garścią historycznych ciekawostek. Czy ktoś wyobraża sobie współczesną gastronomię i cukiernictwo bez czekolady i ziaren kakaowca? Chyba nie. Serwowana na zimno, na ciepło, z różnymi nadzieniami, dodawana do ciast, napojów i deserów. Czekolada.

Dawno, dawno temu…

Szacuje się, że historia czekolady sięga czwartego tysiąclecia przed naszą erą i rozpoczyna się na terenach dzisiejszego Meksyku, gdzie najstarsza cywilizacja – Olmekowie – stosowali napój czekoladowy jako lekarstwo i istotny element ważnych kulturowo ceremonii. Podobnie robili Majowie, dla których czekolada była napojem bogów. Prażone i ucierane ziarna kakaowca mieszano z chili, wodą i skrobią kukurydzianą, a następnie poprzez wielokrotne przelewanie uzyskiwano gęsty i spieniony napój nazwany „xocolatl”. na terenie Ameryki Łacińskiej poszczególne plemiona do XV wieku używały ziaren kakaowych jako środka płatniczego.

Rangę i znaczenie ziaren kakaowca doskonale widać w jednej z legend, głoszącej, że kiedy w 1528 roku do Ameryki dotarli pierwsi hiszpańscy konkwistadorzy, nie otrzymali złota i kosztowności. Otrzymali kubek ziaren kakaowca, bo to one były najcenniejsze dla Azteków. Tym sposobem na hiszpański dwór po raz pierwszy trafiły i ziarna kakaowca, i receptura napoju, który wzbogacono o cukier i miód, by nieco złagodzić jego gorzki smak.

Moda na czekoladę

Hiszpanie nie kwapili się do dzielenia zdobyczami z Ameryki Łacińskie. Widać to chociażby po tym, że musiało minąć niemal sto lat, nim czekolada dotarła do Francji i reszty krajów Europy. Przyjmuje się, że dopiero w 1615 roku za sprawą ślubu Ludwika XIII z córką króla Hiszpanii Filipa III, Anną Austriaczką, która przywiozła na francuski dwór próbki czekolady, rozpowszechniła się moda na czekoladę. Szybko dotarła do ona innych krajów, m.in. do Wielkiej Brytanii, gdzie serwowano ją w elitarnych klubach nazywanych domami czekolady. Popularna była przede wszystkim wśród rodzin królewskich, magnatów, przedstawicieli klasy wyższej, którzy spożywali czekoladę w celach zdrowotnych oraz ze względu na jej elitarny i dekadencki charakter.

Rewolucja czekoladowa

Wynalezienie prasy w 1828 roku zrewolucjonizowało proces wytwarzania czekolady. Do tej pory wytwarzana była ręcznie i na stosunkowo małą skalę. Tłoczenie masła kakaowego z prażonych ziaren pozwoliło zautomatyzować produkcję. Drobny proszek kakaowy zmieszany z płynami, formowany w specjalnych naczyniach, pozwalał wyprodukować coś, co dziś nazywamy tabliczką czekolady…

Co polecamy do gorącej czekolady?

Kubek papierowy 200ml 80mm kraft z podwójną ścianką 25szt.

Kubek papierowy 300ml 90mm CTG z podwójną ścianką 25szt.

Kubek papierowy 200ml 80mm biały z podwójną ścianką 25szt.

Na naszej platformie b2b.intermal.pl znajdziecie pełną gamę kubków papierowych z podwójną ścianką które idealnie nadają się do gorącej czekolady. Więcej informacji, u naszych handlowców.

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

dzień czekolady, kubki papierowe

Zobacz także

GBOX z odrywaną komorą. Wyższy poziom pakowania!

GBOX z odrywaną komorą. Wyższy poziom pakowania!

Pakowanie dań na wynos weszło na…

Daj się rozpoznać! Opakowania jednorazowe z Twoim logo

Daj się rozpoznać! Opakowania jednorazowe z Twoim logo

Myśląc o opakowaniach jednorazowych dedykowanych posiłkom…