Nowe przepisy dotyczące odpadów plastikowych

Nowe przepisy dotyczące odpadów plastikowych

Co się zmienia od 1 stycznia 2024 roku?

11 grudnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały trzy rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, mające na celu wdrożenie do polskiego prawa unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofanie niektórych produktów z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Wszystkie regulacje są zgodne z dyrektywą single use plastic (SUP). Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie zmiany czekają nas po 1 stycznia 2024 roku.

1. Opłaty za opakowania jednorazowego użytku z napojami i żywnością

Pierwsze z wprowadzonych rozporządzeń dotyczy “stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami”. Zgodnie z tymi przepisami, przedsiębiorcy będą zobowiązani do doliczania opłat od klientów za opakowania jednorazowego użytku zawierające napoje lub żywność. 

Oto co warto wiedzieć:

  • Pierwsze z wprowadzonych rozporządzeń dotyczy “stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami”. Zgodnie z tymi przepisami, przedsiębiorcy będą zobowiązani do doliczania opłat od klientów za opakowania jednorazowego użytku zawierające napoje lub żywność. 
  • Opłata wyniesie 20 groszy od sztuki dla kubków na napoje, pokrywek i wieczek.
  • Opłata za pojemniki na żywność, używane do spożycia na miejscu lub na wynos, wyniesie 25 groszy za sztukę.

2. Opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów

Drugie rozporządzenie reguluje stawki opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Co warto podkreślić:

  • Stawka opłaty za 1 kg odpadów jednorazowego użytku wyniesie 10 groszy.
  • Dotyczy to pojemników na żywność, paczek, owijek, pojemników na napoje, kubków, pokrywek, wieczek i lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.
  • Doliczany będzie również 1 grosz za sztukę wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane wraz z wyrobami tytoniowymi, chusteczki nawilżane i balony.

3. Opłaty produktowe dla poszczególnych rodzajów opakowań

Drugie rozporządzenie reguluje stawki opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Najważniejsze aspekty to:

  • Stawka opłaty za poziom zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów wyniesie 1 zł za 1 kg.
  • Obowiązkowe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych zostaną opodatkowane według następujących stawek: tworzywa sztuczne 2,7 zł za 1 kg, aluminium 1,4 zł za 1 kg, metale żelazne 80 gr. za 1 kg, papier i tektura 70 gr. za 1 kg, szkło 30 gr. za 1 kg, drewno 30 gr. za 1 kg, wielomateriałowe 1,7 zł za 1 kg, środki niebezpieczne 2 zł za 1 kg, pozostałe 1 zł.
Wszystkie trzy rozporządzenia weszły w życie 1 stycznia 2024 r. a nowe opłaty mają na celu skłonienie do bardziej świadomego i przede wszystkim zrównoważonego korzystania z produktów jednorazowego użytku.

Czy jesteśmy gotowi na te zmiany? Czy branża jest gotowa na te zmiany? Zapraszamy was do dyskusji! Podzielcie się z nami swoim zdaniem!


Zespół Intermal.pl

Tagi :

odpady plastikowe, opakowania plastikowe, regulacje prawne

Zobacz także

Dyrektywa plastikowa

Dyrektywa plastikowa

Lipiec to dobry moment, bo równo za rok dyrektywa plastikowa znacząco wpłynie na rynek produktów jednorazowych dla gastronomi i firm. Wiele…

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Ekoodpowiedzialność i recykling to tematy, o których rzadko mówimy wprost, jednak to właśnie one stanowią punkt wyjścia przy budowaniu naszej oferty.…

Menadżer porządkowania, czyli o koszach na śmieci

Menadżer porządkowania, czyli o koszach na śmieci

Trudno sobie to wyobrazić, ale pod koniec XIX wieku pojemnik na śmieci nie tylko nie był czymś powszechnym, ale po prostu…