Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Ekoodpowiedzialność i recykling to tematy, o których rzadko mówimy wprost, jednak to właśnie one stanowią punkt wyjścia przy budowaniu naszej oferty. W dużej mierze opiera się ona na produktach jednorazowych, pojemnikach i workach do recyklingu i wielu innych produktach, bez których współczesna gastronomia nie istnieje. Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się temu wszystkiemu jeszcze raz, ale od nieco innej strony niż produktowa.

Lata 70-te

Światowy Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi po raz pierwszy odbył się w roku 1970 w San Francisco, niecały miesiąc później – podczas konferencji w Seattle -zaproponowano ogólnonarodową demonstrację przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Był to pierwszy oficjalny akt poparcia dla powstających ruchów ekologicznych. Wtedy także rozpoczęła swoją działalność amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Dziś, a więc 50 lat później, kiedy skutki rozwijającego się przemysłu są dotkliwe, a zasoby naturalne z roku na rok kurczą się, proekologiczny styl życia staje się normą regulowaną prawnie na całym świecie.

Dlaczego recykling jest ważny?

Kiedy prześledzić skalę i tempo zachodzących zmian, widać, że wystarczyło raptem 100 lat, żeby nieodwracalnie zmienić oblicze świata. Minęło zaledwie 50 lat, nim odkryty w latach 70. plastik odcisnął swój ślad na niemal każdej dziedzinie życia. Z jednej strony wpłynął na wygodę życia, oferując wiele branż, w tym gastronomię, przemysł, handel, ale trudno nie zauważyć, że nieodwracalnie zrujnował środowisko naturalne. Wyspy śmieci dryfujące po oceanach, zmieniające ekosystem, tragicznie wpływające na florę i faunę na całym globie.
Dziś świadomość dotycząca ekologii jest znacznie Inna niż wtedy, gdy po raz pierwszy na rynek trafiła pozornie nieszkodliwa plastikowa reklamówka, o której już wiemy, że rozkładać się będzie ok. 400 lat…

Co teraz?

Recykling to odpowiedź na zanieczyszczenia, śmieci i coraz bardziej zniszczone środowisko naturalne. Nie widzimy tego w wielkich miastach, bo każdego dnia ktoś o to dba, wywożąc piętrzące się w koszach sterty odpadów. To właśnie ten moment, kiedy zaczyna się recykling. Banalna czynność polegająca na prawidłowej segregacji odpadów komunalnych jest początkiem łańcucha w wielkiej machinie, pozwalającej zredukować zużycie surowców naturalnych i chronić – na ile to możliwe – środowisko naturalne.

Czy segregacja śmieci to mit?

Wiele osób wątpi w sens segregowania odpadów, bo zakłada, że skoro widzi, jak śmieciarka odbiera wszystkie segregowane śmieci, to sens segregowanie w domu odpadów mija się z celem. Otóż sekret tkwi w modelu śmieciarek z systemem dwu- i trzykomorowym, który pozwala sortować odbierane śmieci, przez co każda z odbieranych frakcji trafia do innej przegrody.

Co daje recykling?

  • możliwość bezpłatnego pozbycia się odpadów z gospodarstw domowych
  • możliwość redukcji ilości odpadów na wysypiskach, gdyż trafiają one do powtórnej obróbki
  • mniejsze zużycie naturalnych surowców, bo można je zastąpić surowcami z recyklingu
  • obniżenie o 95 proc. emisji trujących gazów do atmosfery powstający
  • zmniejszenie obszaru wysypisk poprzez sortowanie odpadów i odzyskiwanie surowców nadających się do powtórnego przetworzenia.

Recykling papieru:

  • wprowadzenie produktów wytworzonych z makulatury pozwala zmniejszyć ilość wycinanych drzew
  • ogranicza zużycie energii i wody o ok. 60 proc.
  • zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza o ok. 75 proc.

Recykling szkła:

  • redukcja zużycia surowców koniecznych do produkcji szkła – piasek, wapień, soda
  • ograniczenie degradacji środowiska
  • oszczędność wody niezbędnej do produkcji o ok. 50 proc.
  • zmniejszenie zużycia energii koniecznej do produkcji o ok. 30 proc.
  • odpad śmieci szklanych stanowi zaledwie 3%, 97% surowca trafia do ponownej obróbki
  • zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 14–20 proc.

Opakowania jednorazowe a ekologia

Rynek opakowań jednorazowych jest już tak wyspecjalizowany, że pozwala oferować produkty spełniające restrykcyjne normy ekologiczne. W naszej ofercie znajdziecie opakowania wykonane z trzciny cukrowej, liści palmowych, włókien bambusa czy papieru pochodzącego z recyklingu. Ponadto oferujemy biodegradowalne pojemniki obiadowe, które są odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata.

PRODUKTY ECO

BIO* Pojemnik papierowy (110mm) NA ZUPĘ 450ml/16oz BRĄZ FALISTY 25szt. (op.zb.=20x25szt.)

BIO* Pojemnik na zupę KRAFT 750ml/26oz fi117/92mm 25szt. (op.zb.=20x25szt.)

BIO* Wieczko KRAFT do poj. na zupę 16oz fi97mm
25szt. (op.zb.=20x25szt.)

BIO Miseczka "ŁÓDKA"
80mm
drewniana (FF) 100szt. |40|

BIO Pojemnik papierowy SANDWICH BOX 123x123x72mm KRAFT/PLA 250szt.

BIO Rożek DREWNIANY 45x85mm (FF) 100szt. (op.zb.=60x100szt.)

Po więcej zapraszamy na b2b.intermal.pl/produkty-eco

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

dzień ziemi, produkty eco

Zobacz także

Menadżer porządkowania, czyli o koszach na śmieci

Menadżer porządkowania, czyli o koszach na śmieci

Trudno sobie to wyobrazić, ale pod koniec XIX wieku pojemnik na śmieci nie tylko nie był czymś powszechnym, ale po prostu…

Worki na śmieci

Worki na śmieci

Worki na śmieci to stosunkowo nowy i przełomowy wynalazek. Stoi za nim kanadyjski badacz, Harry Wasylyk, który w latach 70-tych wynalazł…

Produkty BIO

Produkty BIO

Każdy, komu zdarza się regularnie zamawiać jedzenie na wynos lub jadać w popularnych sieciach restauracji szybkiej obsługi, na pewno zauważył zmianę.…