Dyrektywa plastikowa

Dyrektywa plastikowa

Lipiec to dobry moment, bo równo za rok dyrektywa plastikowa znacząco wpłynie na rynek produktów jednorazowych dla gastronomi i firm. Wiele produktów trwale zniknie z obrotu, na ich miejsce pojawią się nowe, które są bardziej ekologiczną alternatywą dla tzw, plastiku.

Wielokrotnie pisaliśmy o ekologicznych, biodegradowalnych i przyjaznych środowisku opakowaniach i akcesoriach, które znajdziecie w naszej ofercie. Dziś zdecydowaliśmy się prześledzić stan prawny, który warto mieć na uwadze, kiedy chce się prowadzić odpowiedzialny biznes.

Świadomość ekologiczna i konieczne zmiany

W ostatnich latach znacząco wzrasta świadomość dotycząca ochrony środowiska i konieczności zastąpienia plastiku tworzywami przyjaznymi środowisku. Wiadomym jest, że nie są to rozwiązania doskonałe, niwelujące całkowicie problem zanieczyszczenia środowiska, jednak w znaczący sposób pomagają one ograniczyć problem zalegającego plastiku. Odpowiedzią na te obawy, jest wprowadzona przez Unię Europejską dyrektywa plastikowa, mającą na celu ograniczenie zużycia jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

Kalendarium zmian w prawie Unii Europejskiej:

2018 rok: Komisja Europejska przedstawia propozycję dyrektywy dotyczącej jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

W wyniku tych debat, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej przedstawił kluczowe ustalenia, które obejmowały:

  • Zobowiązanie państw członkowskich do ograniczenia zużycia jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Państwa członkowie miały wprowadzić odpowiednie środki legislacyjne w celu zmniejszenia zużycia wymienionych wyrobów.
  • Wprowadzenie zakazu używania niektórych produktów jednorazowych, takich jak plastikowe sztućce, słomki, patyczki do uszu oraz pojemniki na żywność wykonane z ekspandowanego polistyrenu (EPS) – potocznie nazywanego plastikiem.
  • Wymóg oznakowania produktów, które zawierają plastikowe elementy, informujący o szkodliwości dla środowiska i konieczności segregacji i właściwego postępowania z odpadami.
  • Wzmacnianie systemów gospodarki odpadami i recyklingu, w tym stawianie większego nacisku na recykling i zbieranie oddzielne odpadów, w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych.
2018 rok: Komisja Europejska przedstawia propozycję dyrektywy dotyczącej jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.
  1. Wyeliminowanie z rynku niektórych produktów jednorazowych, takich jak plastikowe sztućce, słomki, patyczki do uszu oraz pojemniki na żywność wykonane z ekspandowanego polistyrenu (EPS) – plastiku. To oznacza, że producenci i dystrybutorzy tych produktów będą zobowiązani do zaprzestania ich produkcji, sprzedaży i dystrybucji na rynku Unii Europejskiej.
  2. Wprowadzenie opłat za jednorazowe opakowania: Dyrektywa daje możliwość państwom członkowskim wprowadzenia opłat za jednorazowe opakowania, takie jak plastikowe kubki czy pojemniki na żywność.  
  3. Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP): Dyrektywa wprowadza system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który nakłada na producentów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami opakowaniowymi. Producentom będzie wymagane pokrycie kosztów związanych z gospodarką odpadami, takimi jak zbieranie, segregacja i recykling opakowań, w celu zmniejszenia wpływu na środowisko.
  4. Oznakowanie produktów: Dyrektywa wymaga oznakowania produktów, które zawierają plastikowe elementy, informującego konsumentów o ich szkodliwości dla środowiska i konieczności segregacji i właściwego postępowania z odpadami. Producentom i dystrybutorom będzie zależało na prawidłowym oznakowaniu swoich opakowań, aby dostarczyć konsumentom odpowiednich informacji.
2021 rok: Dyrektywa plastikowa (Dyrektywa 2019/904) wchodzi w życie.

W Polsce dyrektywa plastikowa jest wdrażana za pomocą różnych ustaw i rozporządzenia. 9 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa implementująca przepisy unijne do polskiego prawa. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 roku.

  1. Ustawa o odpadach:
  • Określa zasady gospodarki odpadami, w tym obowiązki producentów i dystrybutorów opakowań plastikowych.
  • Wprowadza system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), w ramach którego producenci są odpowiedzialni za gospodarkę odpadami opakowaniowymi, w tym za ich segregację i recykling.

 

  1. Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych:
  • Określa wymogi dotyczące projektowania, produkcji, oznakowania i recyklingu opakowań.
  • Wprowadza wymóg segregacji odpadów opakowaniowych i osiągnięcia określonych celów odzysku.
Jeśli szukacie alternatywy dla wycofywanych produktów, pamiętajcie, że w naszej ofercie znajdziecie mnóstwo ekonomicznych, ekologicznych i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w waszym biznesie.

Kilka linków:

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

Dyrektywa plastikowa, ekologia, ochrona środowiska

Zobacz także

Ekologiczne pojemniki do lodów

Ekologiczne pojemniki do lodów

Papierowe pojemniki do lodów są bardziej…

Plenerowy niezbędnik

Plenerowy niezbędnik

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a…

Dzień czekolady

Dzień czekolady

Jak zawsze przy takiej okazji, chcemy…