Od beczek do kubka papierowego.
Historia opakowań jednorazowych

Od beczek do kubka papierowego. Historia opakowań jednorazowych

Nikt sobie już chyba nie wyobraża cukierni czy ciastkarni bez estetycznych, czasem fikuśnych i nowatorskich opakowań jednorazowych. Co więcej – samo pakowanie stało się dziś pewnego typu sztuką, dzięki której wiele cukierni zyskało sławę. Podbiły one serca klientów nie tylko wypiekami, ale przede wszystkim podejściem do błahostek, jakimi są opakowania...

Równo rok temu uruchomiliśmy bloga, gdzie w jednym z pierwszych wpisów opowiedzieliśmy historię opakowań, sięgając do najodleglejszych czasów. Prześledziliśmy krok po kroku ewolucję opakowań, tego jak bardzo rozwój szlaków handlowych i przemysłu zdefiniował potężny sektor rynku, jakim dziś są opakowania.

Dixie Cups i pierwsze maszyny vendingowe

Tym razem będzie o opakowaniach jednorazowych do żywności. Ich historia potoczyła się swoim torem, a zaczęło się od wynalazcy automatu do sprzedaży wody, niejakiego Lawrence Lullen. W 1907 r. wymyślił tzw. Dixie Cups, czyli pierwszy jednorazowy kubek wykonany z papieru. Jego pomysł nie tylko zyskał sławę, ale przede wszystkim zmienił postrzeganie naturalnych dotąd zachowań mieszkańców miast. Był to przełom na ogromną skalę, bo wydawałoby się, prosty papierowy kubek zwrócił uwagę świata nie tylko na wygodę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo i higienę spożywanych produktów i napojów. O przełomie świadczyć może komercyjny sukces oraz zmiana nawyków mieszkańców rozwiniętych miast, którą obserwujemy do dziś.

Jednorazowe = higieniczne

Wynalazca kubków jednorazowych głosił, że jego kubek jednorazowy to przełom w higienie, bo zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków i szerzenia chorób, które mimo rozwijającej się medycyny, wciąż zbierały żniwo. Ani wtedy, ani dziś, kiedy świat nadal zbiera się z trwającej blisko 2 lata pandemii covid, nikt nie ma wątpliwości, że taka argumentacja miała i ma sens. Beczki czy blaszane kurki komunalne, z których pił każdy, kto chciał, przegrały z czystą, bezpieczną i świeżą wodą sprzedawaną w jednorazowych kubkach. Nowe myślenie o higienie sprawiło, że wynalezione przez Lullena automaty do dystrybucji wody stały się standardem w pociągach oraz budynkach użyteczności publicznej. Dziś jest to norma, o której moglibyśmy pomyśleć, że jest wynalazkiem współczesności. Nic bardziej mylnego.

Co na to współczesność?

Idea jednorazowych naczyń, wygody, bezpieczeństwa przez dziesięciolecia zyskiwała i nadal zyskuje zwolenników. Widać to we współczesnej gastronomii zorientowanej na catering, eventy, serwowanie dań na wynos, diety pudełkowe, gdzie używanie tradycyjnych sztućców czy naczyń nie miałoby racji bytu z powodu uciążliwości ich odbierania od klientów, mycia czy pilnowania, aby nie ginęły.

Przeglądając naszą ofertę gołym okiem widać, jak zaawansowane jest myślenie o zastosowaniu jednorazowych pojemników gastronomicznych. Obok wciąż obecnych kubków papierowych, idealnych do maszyn vendingowych serwujących kawę i różnego typu napoje, pojawiła się cała paleta misek, tacek, pojemników, kieliszków, które nie tylko są wygodne, ale co najistotniejsze – wpisują się w ekologiczne trendy i wymogi wynikające z restrykcyjnych regulacji prawnych.

PRZYKŁADY KUBKÓW PAPIEROWYCH Z NASZEJ OFERTY

Kubek papierowy 300ml 80mm CTG New vendingowy 65szt.

Kubek papierowy 250ml 80mm biały 100szt.

Kubek papierowy 200ml 80mm CTG 80szt.

Kubek papierowy 300ml 90mm biały 50szt.

Kubek papierowy 300ml 90mm CTG 50szt.

Kubek papierowy 200ml 80mm Impresso Enjoy z podwójną ścianką tłoczony 37szt.

Kubek papierowy 250ml 80mm kraft z podwójną ścianką 25szt.

Kubek papierowy 400ml 90mm biały 50szt.

Kubek papierowy 300ml 90mm Impresso Enjoy z podwójną ścianką z tłoczeniem 40szt.

Kubek papierowy 400ml 90mm Impresso Enjoy z podwójną ścianką z tłoczeniem 25szt.

Jeśli macie swoje pomysły na personalizację opakowań, a nie wiecie, od czego zacząć, zapraszamy do lektury wpisu o sitodruku.

Zobacz także: sitodruk, torby na wynos

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Tagi :

kubki papierowe