Od stycznia 2025 r. nie wyrzucisz tekstyliów do kosza

Od stycznia 2025 r. nie wyrzucisz tekstyliów do kosza

Nowe przepisy – co to oznacza dla firm?

Segregacja odpadów to już nie tylko plastik, szkło i papier. Od stycznia 2025 roku każdy, w tym także firmy będą musiały dostosować się do nowych przepisów, które regulują zasady wyrzucania odpadów tekstylnych, czyli wszelkiego rodzaju tkanin, w tym także czyściw. Co to oznacza w praktyce i jak uniknąć nieprzyjemności za nieprawidłową utylizację odpadów?

Koniec z wyrzucaniem tekstyliów do kosza

Od 1 stycznia 2025 r. wszedł w życie unijny obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów, co oznacza, że zużyte obrusy, fartuchy, ręczniki czy uniformy robocze nie mogą już trafiać do odpadów zmieszanych. Wymóg ten dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale przede wszystkim biznesu. Niewątpliwie najdotkliwiej odczują to te sektory, gdzie różnego typu tekstylia są codziennością, a więc branża hotelarska, gastronomiczna czy medyczna, bo właśnie tam tekstylia są intensywnie eksploatowane i regularnie wymieniane.
Od stycznia 2025 r. nie wyrzucisz tekstyliów do kosza
Hotele, restauracje i firmy sprzątające zużywają ogromne ilości tekstyliów – od cięciw bawełnianych stosowanych w pralniach po ściereczki z mikrofibry, które po kilku cyklach tracą swoje właściwości. Nowe przepisy wymuszają zmianę podejścia do ich utylizacji. Do tej pory większość firm traktowała je jak odpady zmieszane, wrzucając do czarnych worków i przekazując do standardowego odbioru śmieci. Od stycznia 2025 roku jest to niezgodne z przepisami – zużyte tekstylia muszą trafiać do wyznaczonych punktów zbiórki lub być przekazywane do recyklingu.

Czego dotyczy nowa zmiana w przepisach?

  • odzieży roboczej (fartuchy, uniformy kelnerskie, ubrania personelu),
  • tekstylia użytkowe (obrusy, serwety, ściereczki kuchenne, pokrowce, zasłony),
  • bieliznę pościelową (ręczniki hotelowe, prześcieradła, poszewki),
  • tkaniny ochronne w gabinetach medycznych i kosmetycznych (jednorazowe fartuchy, ręczniki z włókniny, podkłady)
  • Materiały do sprzątania – ścierki z mikrofibry, cięciwa bawełniane, mopy tekstylne.
  • Innych tekstyliów – koców, kołder, poduszek, wykładzin, dywanów.

Gdzie wyrzucać zużyte tekstylia?

Na terenie Śląska i innych regionów obowiązek segregacji tekstyliów oznaczać będzie konieczność przekazywania tekstyliów do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub innych wyznaczonych do tego celu miejsc. Każda gmina zobowiązana jest bowiem do organizacji co najmniej jednego punktu zbiórki, ale ich dostępność w wielu miejscach jest ograniczona. Szczególnie odczują to przedsiębiorcy z branży hotelarskiej i gastronomicznej, którzy muszą dostosować swoje procedury do nowych regulacji. W praktyce oznacza to konieczność:

  •  Wyznaczenie strefy składowania zużytych tekstyliów do czasu ich odbioru.
  •  Zaplanowanie regularnego transportu odpadów do PSZOK lub nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się recyklingiem tekstyliów.
  •  Minimalizowanie ilości odpadów tekstylnych poprzez optymalizację zakupów i wydłużanie cyklu życia tekstyliów (np. przez regenerację i ponowne wykorzystanie)

Jak skutecznie podejść do segregacji tekstyliów?

Dobrze zaplanowany system segregacji to nie tylko spełnienie wymogów prawnych, ale także sposób na usprawnienie logistyki i zmniejszenie kosztów operacyjnych. Firmy, które odpowiednio dostosują swoje procedury, mogą ograniczyć wydatki, uniknąć sankcji i lepiej zarządzać cyklem życia materiałów. Nowe regulacje już obowiązują – warto działać teraz, zamiast czekać na konsekwencje.

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych rozwiązań w zakresie segregacji i gospodarki tekstyliami, skontaktuj się z nami.
Pomożemy dostosować system do wymagań i uniknąć zbędnych kosztów.

W razie wszelkich pytań jesteśmy zawsze do dyspozycji.
Zajrzyj na b2b.intermal.pl


Zespół Intermal.pl

Zobacz także

Nowa era opakowań – między regulacjami a strategią rynkową

Nowa era opakowań – między regulacjami a strategią rynkową

Plastik przez lata dominował w branży opakowań, lecz jego wpływ na środowisko wymusił zmiany regulacyjne i poszukiwanie alternatyw. Gastronomia musi dziś…

Promocja na opakowania LUNCH BOX XPP

Promocja na opakowania LUNCH BOX XPP

Twoja firma wciąż używa styropianu do pakowania dań na wynos? To idealny moment, by sięgnąć po nasze innowacyjne pojemniki LUNCH BOX…

Standardy czystości w miejscach o wysokiej przepustowości

Standardy czystości w miejscach o wysokiej przepustowości

Setki osób każdego dnia, dynamicznie zmieniające się warunki i konieczność natychmiastowej reakcji – utrzymanie czystości w obiektach o dużym natężeniu ruchu…